Κυριακή 4 Αυγούστου 2024

Μίλτος Τεντόγλου: Έκανε την πλάκα του, πέρασε με το πρώτο άλμα - Καλά τα πήγε και η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου

Ο Γρεβενιώτης ν.1 στον κόσμο, με το πρώτο άλμα με 8,32 έπιασε το όριο που ήταν 8,15 και προκρίθηκε με άνεση στον τελικό του μήκους ανδρών στους... Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου. Ο  Ολυμπιονίκης του Τόκιο (2021) προκρίθηκε με χαρακτηριστική άνεση και πλέον θέλει την Τρίτη (6/08/24) να γίνει ο -μόλις- δεύτερος αθλητής στην ιστορία, που θα έχει δύο διαδοχικά χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια.

Aξίζει να σημειωθεί πως ο Τεντόγλου ήταν ο μοναδικός αθλητής που κατάφερε με μόλις ένα άλμα να περάσει στον τελικό.

Την ίδια ώρα , η αθλήτρια του "Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας" της Θεσσαλονίκης, Πολυνίκη Εμμανουηλίδου κατέκτησε την 4η θέση των 200μ γυναικών, οπότε θα παίξει στο ρεπεσάζ (επαναληπτικό) για να βρεθεί στον τελικό.