Κυριακή 25 Ιουνίου 2017

Γερμανία και Χιλή στην επόμενη φάση

Τα δύο «εισιτήρια» που απέμεναν για να συμπληρωθεί το παζλ των ημιτελικών του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών συμπληρώθηκε, με τις Γερμανία και Χιλή να προκρίνονται στην επόμενη φάση.
Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ επικράτησε με ....
3-1 του Καμερούν και στις 29/06 θα αντιμετωπίσει το Μεξικό στο Σότσι, ενώ μία ημέρα νωρίτερα, η Χιλή που αναδείχθηκε ισόπαλη με την Αυστραλία (1-1), θα παίξει κόντρα στην Πορτογαλία στο Καζάν.
Μετά το «στείρο» πρώτο 45λεπτο στο Σότσι, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με τον Ντεμιρμπέϊ στο 48΄ και λίγο αργότερα ο Βέρνερ έκανε το 2-0. Παρά την αποβολή του Μαμπουκά στο 64΄, οι «αδάμαστοι λέοντες» μείωσαν με τον Αμπουμπακάρ στο 79΄, ωστόσο, τρία λεπτά και πάλι ο Βέρνερ «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Λεβ.
Πάλεψε η Αυστραλία στη Μόσχα και μέχρι το 67΄ κρατούσε την πρόκριση στην τετράδα με το γκολ του Τροϊσί στο 42΄, αλλά ο Ροντρίγκες έφερε το ματς στα ίσια για τους Χιλιανούς και με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Πίτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά.