Σάββατο 25 Αυγούστου 2018

ΠΑΟΚ: Νίκη και στο πρωτάθλημα

Με ένα πέναλτι που καταλόγισε ο Αριστομένης Κουτσιαύτης,  ο ΠΑΟΚ νίκησε με...
1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο φετινό πρωτάθλημα.

Ήταν το 56ο λεπτό, όταν ο Πρίγιοβιτς έπεσε στο έδαφος ταυτόχρονα με την προσπάθεια του  τερματοφύλακα Παπαδόπουλου. Ο διαιτητής έδειξε, τα 11 μέτρα και Σέρβος με εύστοχη εκτέλεση πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, «σβήνοντας» με αυτό τον τρόπο το -2 που κουβαλούσε η ομάδα του από την περασμένη περίοδο.

Νωρίτερα, πάντως, ήταν ο Παπαδόπουλος που με πολύ καλές επεμβάσεις είχε κρατήσει το «μηδέν», με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να επεμβαίνει αποτελεσματικά στο 8΄ (σουτ Ζαμπά) και στο 28΄ (σουτ του ίδιου παίκτη) αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ στο 38΄ ο Μάτος δεν βρήκε την μπάλα στο φάουλ του Βιεϊρίνια.

Ο Αστέρας εστίασε στην ανασταλτική λειτουργία του και τα κατάφερε αρκετά καλά, έχοντας μια επικίνδυνη στο 40΄, με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει από τη μικρή περιοχής και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει.