Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019

Καλή επιτέλους η Εθνική, αλλά...

Η καλή εμφάνιση της Εθνικής δεν στάθηκε αρκετή για να αποφευχθεί η ήττα με 2-0 από την Ιταλία, μέσα στο...
«Ολίμπικο», το πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Ο Ζορζίνιο σκόραρε με πέναλτι στο 63’, μετά από αχρείαστο χέρι του Μπουχαλάκη, ενώ ο Μπερναρντέσκι έδωσε τη… χαριστική βολή στο 78ο λεπτό, μετά από κόντρα και λάθος εκτίμηση του Πασχαλάκη.

Η Εθνική, πάντως, είχε δύο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει αμφότερες στο 0-0, με τους Λημνιό και Κουλούρη να τις σπαταλούν στο 12’ καις το 60’ αντίστοιχα. Ενώ και ο Μπακασέτας θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα, στο 73ο λεπτό!

Μετά από αυτή την ήττα η Ιταλία έκανε το 7Χ7 και παράλληλα εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ η χώρ μας αποκλείστηκε και… τυπικά.