Κυριακή 4 Μαρτίου 2018

Στην κορυφή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν άφησε να πάει χαμένο το «δώρο» του Αστέρα Τρίπολης, που νωρίτερα ύψωσε...
απαγορευτικό στον ΠΑΟΚ και επικρατώντας του Πανιωνίου 1-0 στο ΟΑΚΑ επέστρεψε στην κορυφή, εν αναμονή της απόφασης για το ντέρμπι των Μακεδόνων με τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Χιμένεθ ήταν καλοί αλλά νευρικοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν τις ευκαιρίες και γι΄ άλλα γκολ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε για το αποτέλεσμα και δεν ήταν καλή, όμως οι «κυανέρυθροι» δεν απείλησαν ποτέ.

Η πίεση της ΑΕΚ απέφερε αποτέλεσμα στο 21ο λεπτό, όταν ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Λιβάγια με κεφαλιά άνοιξε και ταυτόχρνα έκλεισε το σκορ.

Τέσσερα λεπτά ο Κροάτης έβγαλε σε θέση βολής τον Αραούχο, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ α τετ τον Κότνικ, ο Αργεντινός προσπάθησε εκ νέου με ψαλίδι, αλλά πάνω στη γραμμή απομάκρυνε σωτήρια ο Βλάχος.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την παραμικρή συγκίνηση, καθώς η ΑΕΚ ήταν κάκιστη αλλά οι «κυανέρυθροι» δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν, με τον σκοπό να αγιάζει τα μέσα στην περίπτωση της Ένωσης.